Diyet ve doğru beslenme, diyabetle mutlu bir yaşamın anahtarıdır

diyabet için diyet kuralları

Diabetes mellitus, kan şekeri seviyelerindeki yükselmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan ciddi bir kronik hastalıktır. Pek çok insan uzun yıllar şeker hastalığı ile yaşar ve hastalığın bariz belirtilerine hiç dikkat etmez. Vücuttaki insülin eksikliği veya etkisiz etkisi şeker yükselme seviyesini etkileyebilir. Diyabetin kendine has çeşitleri olan bir hastalık olduğuna dikkat etmek önemlidir. Temel olarak, diyabetli kişiler 2 türe ayrılır: insüline bağımlı (birinci tip diyabet) ve insülinden bağımsız (ikinci tip). Bu hastalık tedavi edilemez ve eğer bir hastaya bu rahatsızlık teşhisi konulursa, o zaman tüm hayatı boyunca ona eşlik edecek.

Bu hastalıktan muzdarip insanlar çoğu zaman vücuttaki metabolizmayı normalleştirmek ve dengelemek için yiyeceklerde kullanılabilecek beslenme ve gıda ürünleri konusuyla ilgilenirler. Ürün tercihi sebzelere, meyvelere, et ve süt ürünlerine atfedilmelidir. Günümüzde doktorlar, diyabet için en iyi önlemin doğru beslenme olduğu görüşündedir. Zaten diyabet teşhisi konmuşsa, doğru tedaviyi bulmanız (ek ilaç alımını sınırlandırmanız) ve doğru diyete uymanız gerekir. En önemli şey, böyle bir hastalığı teşhis ederken kendi kendine ilaç almak değil, size diyabet hakkında her şeyi söyleyebilecek, gerekli tedaviyi önerebilecek ve ayrıca nasıl düzgün davranacağınızı ve aslında diyabetle nasıl yaşayacağınızı söyleyebilecek bir endokrinolog ile bir konsültasyona gitmek. Pek çoğu, bu hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu ve dünyada kaç kişinin geç tanı nedeniyle veya diyabetin neden olduğu komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü bile düşünmüyor. Bu yazıda, her diyabet türü için temel beslenme kurallarına bakacağız ve ayrıca reddedilmesi daha iyi olan ve aksine tercih edilen yiyeceklerin bir listesini ele alacağız.

Diabetes mellitus tip 1 diyet

tip 1 diyabet için diyet

İlk diyabet türü daha tehlikeli ve ciddidir. Bu tip teşhis edilirken, bir kişiye hayatı boyunca yapılması gereken insülin enjeksiyonları atanır. Birçoğu diyabet için bir diyete uymaz ve bu nedenle hastalık hızla ilerleyebilir, komplikasyonlar verebilir ve çeşitli hastalıkları tetikleyebilir.

İlk tip diyabet hastalarının ana tedavisi doğru insülini ve gerekli dozları seçmektir. Doktorun farmasötik preparatı, dozajını doğru seçmesi ve ayrıca kişiselleştirilebildiği için gerekli diyetin formüle edilmesine yardımcı olması çok önemlidir. Diyabetik bir hasta için doğru tedavi şarttır. Tedaviye zamanında başlanmadığı için sonuçlar korkunç olabilir. Elbette insülinin kendisi kan şekeri seviyelerini normalleştirecektir, ancak doğru diyetle günlük enjeksiyon sayısı azalabilir. Ve unutmayınız ki, ilk diyabet türü oldukça tehlikelidir ve onunla “oynamamak” daha iyi olduğu için, sadece uzman doktorunuzun tedavi ve diyet reçete etmesi gerektiğini unutmayın.

Gerekli insülin dozunun hesaplanması ve yenen yemeğin hesaplanması için özel bir sistem vardır, bu sisteme "Ekmek birimi" denir. Bu sisteme göre bir birim ekmek 10-15 gram karbonhidrata eşdeğerdir. Basit bir ifadeyle, bir ekmek birimi, örneğin bir portakal veya bir dilim ekmektir. Kural olarak, doktorlar, hastanın ekmek birimlerinin seviyesini işaretleyebileceği ve izleyebileceği bir tablo düzenler.

Bu arada, tüm doktorların günlük olarak tüketilen tüm yiyecekleri ve miktarını belirtmenin gerekli olacağı bir diyabetik günlük tutmalarını tavsiye ettiğini belirtmek gerekir. Bu, doktorun hastalığınızı kontrol etmesine ve belirli nüansları belirlemesine yardımcı olacaktır. İlk diyabet türü ile asıl önemli olan, sizi sağlıklı bir insandan hiçbir şekilde ayırmayacak belirli kurallara uymaktır. Önemli olan, bir yiyecek öncüsünün 7 ekmek birimini geçmemesidir. Her öğünden önce insülin dozunuzu ve ekmek miktarınızı hesaplamanız çok önemlidir. Ve vazgeçilmesi gereken en önemli şey tatlı içeceklerdir (limonata, enerji içecekleri, tatlı çay, gazlı ve sadece tatlı meyve suları), çünkü aşırı miktarda şeker içerirler ve bu, hastanın sağlığına önemli ölçüde zarar verebilir ve şeker seviyesini önemli ölçüde artırabilir.

Tip 2 Diyabet Diyeti

tip 2 diyabet için diyet

Çoğu zaman, bir kişinin tip 2 diyabet geliştirebilmesi obezite veya banal aşırı yeme nedeniyledir. Bu hastalıkta asıl görev metabolizmayı ve karbonhidratları normalize etmektir. Unutmayın ki diabetes mellitus sadece büyük miktarlarda şeker tüketiminden kaynaklanmıyor, banal aşırı yemek de hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Vücut yeterli insülin üretmez veya hücreler ona karşı duyarlılıklarını kaybeder. Kural olarak, doktorlar doğru tedavi (haplarla), diyet ve aktif bir yaşam tarzı (günlük fiziksel aktivite ihtiyacınız olan şeydir) önermektedir.

İkinci tip diyabet hastaları için gerekli diyet ve bu tür hastalar genellikle fazla kilolu ve fazla kilolu olup, bu hastalık endokrin doğası olduğundan bir endokrinolog tarafından uygun şekilde seçilebilir ve reçete edilebilir. Bir diyet yazarken, doktor hastayla görüşmeli ve cinsiyetini, vücut ağırlığını, yaş kategorisini ve ayrıca fiziksel aktivite varlığını netleştirmelidir.

İkinci diyet türü, kilo verme ve metabolizmanın normalleşmesine dayanır. Çoğu zaman, doktor günde doğru kalori miktarını hesaplayabilir. Kural olarak, kalori sayısı 1 kilogram vücut başına oranlardan hesaplanır - kadınlar için 20 kalori ve erkekler için - 25. Yani, dilerseniz, gün boyunca gerekli kalori miktarını bağımsız olarak hesaplayabilirsiniz. Bir kişiye diabetes mellitus teşhisi konmuşsa, diyete sürekli olarak uyulması gerekeceğini hatırlamak çok önemlidir. Bu nedenle, lezzetli, sağlıklı ve çeşitli olması için bir diyet oluşturmak çok önemlidir. Ancak yüksek kalorili yemeklerin ve kan şekerini yükselten yiyeceklerin hep birlikte ortadan kaldırılması gerektiğini unutmayın.

Diyabet için bir diyet planlarken, bitki lifi ve su içeren daha fazla yiyecek kullanmanız gerektiğini unutmamak çok önemlidir. Bu tür ürünler iştahı gidermeye yardımcı olacak ve aynı zamanda vücutta fazla kilo ile birikmeyecektir. Önemli olan kilo vermektir, ancak daha sonra daha fazla kilo almamak için bu yeterince dikkatli yapılmalıdır.

Kalori ve gün içinde izin verilen miktar

Diyabetli kişiler, keskin ve şiddetli açlık ve yiyecek kısıtlaması nedeniyle diyetlerini kaybedebilirler. Diyetteki ana şeyin, yenen kalori sayısını saymak değil, sadece doğru yiyecekleri yemek olduğunu hatırlamak önemlidir. Hiçbir durumda kalori saymamalı ve onları sınırlamaya çalışmamalısınız, çünkü bu, aksine, sadece hastalığı daha da kötüleştirebilir ve hastanın refahını kötüleştirebilir. Bilim adamları, esas olarak diabetes mellitus gelişimini ve eşlik eden hastalıkların oluşumunu etkileyen şeyin beslenme olduğunu savunuyorlar.

Düşük karbonhidrat diyeti denen bir diyet var, bu tabii ki sizi bazı gıdalardan, hatta sevdiğiniz ve sürekli yediklerinizi bile bırakmaya zorlayacak. Aynı zamanda doğru yiyecekleri seçebilirsiniz ve diyet oldukça lezzetli ve doyurucu olacaktır. Sadece doğru diyeti yiyerek kan şekeri seviyenizi kontrol edebilirsiniz ve yiyecekler hem lezzetli hem de sağlıklı olabilir. Bu arada, 2012'de Dubai'den bilim adamları, düşük karbonhidratlı diyetin hastaların durumu ve refahı üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma yaptılar, çünkü bu diyete bağlı kalan hastaların kan şekeri seviyelerini bozma ve mükemmel şekilde kontrol etme olasılıklarının daha düşük olduğu ortaya çıktı, tedavi daha az ağrılıydı ve pratikte özel kısıtlamalar olmaksızınyiyecek miktarı.

Diyabetle yenebilen meyveler

diyabetli hangi meyve ve sebzelere izin verilir

Diabetes mellitusta, meyveler çok lif içeren ve aynı zamanda birçok yararlı vitamin, eser element ve mineralleri yoğunlaştırdığı için meyvelere özel önem verilir. Diğer ürünlerle karşılaştırıldığında, konsantrasyonları birkaç kat daha yüksektir. Esas olarak fruktoz ve sükroz içerdikleri, ancak glikozun pratikte bulunmadığı unutulmamalıdır.

Mümkün olan tüm meyveleri tam olarak karşılaştırırsak, sadece belirli meyveler vücuda herhangi bir değer sağladığından, sadece birkaçı ayırt edilebilir. Ayrıca, tüm meyvelerin tüketilmesinin tavsiye edilmediğini, aksine bazı meyvelerin şeker hastaları için kontrendike olduğunu belirtmek gerekir.

Şeker hastalarına tavsiye edilen meyveler arasında greyfurt, limon, portakal, elma, kayısı, şeftali, armut, nar, çeşitli kuru meyveler (kuru kayısı, kuru erik, kuru elma kullanılması tavsiye edilir), dikkat edilebilecek meyveler arasında - kiraz, yaban mersini, bektaşi üzümü, kuş üzümü, böğürtlen. Ancak örneğin karpuz ve kavunlar daha fazla karbonhidrat bileşeni içerdiğinden ölçülü tüketilmelidir. Zaten anladığınız gibi, ekşi meyve ve çilek çeşitlerini tüketmek gerekiyor, daha faydalı olacaklar ve kan şekeri seviyelerini keskin ve güçlü bir şekilde artırmayacaklar.

İzin verilen ürünler

Pek çok şeker hastası tam olarak izin verilen yiyecek sorusunu sorar, çünkü beslenme onlar için en önemli faktörlerden biridir. Size kullanılması önerilen yiyeceklerin bir listesini vereceğiz, ancak bunun sadece kaba bir liste olduğunu belirtmek isterim. Diabetes mellitus için daha kesin bir diyet, tüm patolojilerinizi ve hastalık geçmişinizi bildiği için yalnızca ilgili doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Peki hangi yiyecekleri yiyebilirsin:

diyabet için izin verilen yiyecekler
 • sebze veya mantar çorbası, okroshka, yağsız balıktan et suları;
 • yağsız etler: tavuk, tavşan, dana eti, sığır eti;
 • ikinci sınıf undan çavdar veya buğday, kepekli ekmek almak daha iyidir;
 • az yağlı balık, ancak onu sadece haşlanmış veya fırında kullanabilirsiniz, kızarmış balık diyetten çıkarılmalıdır. Konserve yiyecekler tüketilebilir, ancak bunların kendi suyunda olması gerektiğine dikkat etmek önemlidir, diğer konserve türleri yasaktır;
 • tahıllardan
 • buğday, arpa, karabuğday, yulaf ve inci arpa lapası tercih edilmelidir;
 • yumurtaları da tüketilebilir, ancak haftada en fazla 2 yumurta ve yalnızca protein daha iyidir, ancak yumurta sarısı miktarını sınırlamak daha iyidir;
 • az yağlı süt ürünleri: süzme peynir, süt, yoğurt ve az yağlı sert peynir türleri;
 • meyve ve meyvelerden tatlı olmayan çeşitlere (elma, kivi, greyfurt) tercih edilmelidir;
 • komposto, jöle ve hatta tatlılar tüketilebilir, ancak bunların sorbitol veya sakarin bazlı olmaları çok önemlidir;
 • Salatalık, kabak, domates, balkabağı, marul, lahana ve patlıcan tercih edilecek sebzelerdir. Bu sebzeleri çiğ kullanmak (örneğin bir salatada) çok iyidir;
 • patates ölçülü olarak yenebilir ve pişirmeden önce suda bekletilmesi çok önemlidir, çünkü ıslatıldığında şeker hastalığına zararlı olan ve şekeri artırabilen nişasta salgılarlar;
 • bitki çayları, ekşi meyve suyu, uzvar.

Gördüğünüz gibi, izin verilen yiyeceklerin listesi oldukça geniştir ve asıl önemli olan doğru beslenmeye uyum sağlamak ve daha fazla sebze ve meyve tüketmektir. Diyabet diyeti oldukça lezzetli olabilir, asıl önemli olan sağlığınızın ve iyiliğinizin buna bağlı olduğunu anlamaktır.

Yasak olan ürünler

Kan şekerini önemli ölçüde artırabildikleri için şeker hastaları için kontrendike ve yasak olan bazı yiyecekler vardır. Sonuçta, şeker seviyelerini etkileyen besindir. Ne tür yiyecekler kontrendikedir ve hangi ürünlerin reddedilmesi daha iyidir?

diyabet için yasaklanmış yiyecekler
 • yağlı et suyu;
 • mısır;
 • tam tahıllı ekmek;
 • yağlı et, domuz, kuzu, ördek ve kaz etinden vazgeçmek daha iyidir. Ayrıca füme et, sosis ve domuz yağı diyetinizden çıkarmanız gerekir;
 • un ürünleri - turta, çörek ve çeşitli kurabiyeler. Tereyağı ve puf böreği ve bunlardan yapılan ürünler kesinlikle yasaktır;
 • kahveden ve kahveli içeceklerden vazgeçmeye değer;
 • yağlı balık, tuzlanmış veya tütsülenmiş balık, konserve yiyecekler (yağda veya domatesde pişirilmişse);
 • kızarmış, baharatlı ve yağlı yiyecekler tamamen kontrendikedir, çünkü bunlar yalnızca şekeri arttırırlar ve başka herhangi bir hastalığın gelişmesine neden olabilirler;
 • tuzlu peynirler, lor kütleleri ve sadece tatlı ve yağlı süzme peynir, tereyağı ve krema;
 • yüksek oranda yağ içeren süt ürünleri;
 • baklagiller (bezelye, fasulye), tuzlanmış ve salamura sebze çeşitleri;
 • meyvelerden
 • yasaktır: her türlü üzüm, muz, hurma, çilek, incir;
 • reçel, şeker, çikolata ve çeşitli şekerleme ürünleri;
 • enerji ve gazlı içecekler;
 • yüksek miktarda glikoz (üzüm, çoklu meyve) ve şeker bazlı limonata içeren sular;
 • Tahıllardan
 • , beyaz pirinç, irmiğin yanı sıra her türlü makarnayı unutmalısınız.

Doğru seçilmiş diyetle beslenme, şeker hastası kişiler için çok önemlidir. Diyabet sırasında diyet basitçe gereklidir ve belirli yiyecekleri kısıtlamak hastanın yaşamını büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Yani her şey sizin elinizde, unutmayın ki belli bir diyete bağlı kalarak tedavi çok daha kolay olacaktır.

Sonuç

diyabet için bir diyet takip etme ihtiyacı

Diyabet teşhisi koyarken asıl şeyin doğru tedavi ve doğru beslenme olduğunu unutmamak çok önemlidir. Bazı nedenlerden dolayı, birçok kişi diyeti unutur ve doktor veya insülin tarafından reçete edilen hapların şekeri normalleştirdiğini varsayar ve bu tamamen yanlış değildir, çünkü şekerdeki sık düşüşler diğer daha ciddi rahatsızlıkların gelişmesine neden olabilir. Genellikle bu hastalık görme, kalp ve eklemleri olumsuz etkiler. Diyabet hastası birçok kişi sonsuza dek mutlu yaşar, ancak bazı açılardan kendinizi sınırlamanız gerekir.

Doğru tedavi, beslenme, fiziksel olarak aktif yaşam tarzı, bir diyabetik için uzun ve mutlu bir yaşamın anahtarıdır. Hangi tip şeker hastalığı teşhis edilirse edilsin, her durumda tedavi gereklidir ve bu nedenle beslenmenin derhal düzeltilmesi gerekir. Evet, diabetes mellitus, diğer hastalıklara neden olabilen, tedavisi olmayan hastalıklardan biridir (bilim adamları uzun yıllardır tam bir tedavi için bir çare bulmaya çalışsalar da), ancak onunla doğru yaşamayı öğrenirseniz uzun ve mutlu bir hayat yaşayacaksınız. Unutmayın, diyabet için kaliteli tedavi ve diyet en önemli şeydir.