Pankreatit için yaklaşık menü

pankreatit için diyet kuralları

Pankreas, birçok işlemden sorumlu olan önemli bir organdır. Bu organ, gıdanın normal sindirimi için gerekli olan enzimlerin üretiminden sorumludur. Ayrıca insülin üretiminden de pankreas sorumludur. Tam güçle çalışmaya başlamazsa, diabetes mellitus görünebilir.

Pankreas hastalığına tıpta pankreatit denir. Böyle bir hastalıkta demir iltihaplanır ve bir kişinin organı restore etmek ve iyileştirmek için önlemler alması gerekir. Bu amaçlar için ilaç tedavisi kullanılır ve her gün bir menü olan pankreatit için bir diyet gereklidir.

Pankreatit ve iltihaplanma için beslenme özellikleri

Pankreas iltihabı, çoğunlukla gastrointestinal sistem hastalıkları ile ilişkilidir. Organ disfonksiyonunun ana nedenidir. Bezin iltihaplanmasının bir nedeni varsa, normal enzim üretimini normalleştirmek gerekir, aksi takdirde insan yaşamı ve sağlığı için tehdit oluşturabilecek "kendi kendine sindirim" mekanizması başlayabilir.

Pankreatit için diyet ne olmalıdır

Pankreatit için diyet, yaklaşık bir haftalık bir menü, doğrudan hangi forma sahip olduğuna bağlı olacaktır.

Hatırlanması gereken ilk şey, herhangi bir pankreas hastalığı türü için 3 ila 5 gün açlık diyetine devam etmeniz gerektiğidir. Böyle bir diyet sayesinde bu organı boşaltmak ve iltihaplanma sürecini rahatlatmaya çalışmak mümkün olacaktır. Böyle bir diyet sırasında, az miktarda gazsız maden suyu içebilirsiniz. Günde 4-5 bardaktan fazla içemezsiniz. İstenirse, su doğal meyve suları ile değiştirilebilir, ancak yalnızca bir doktorun onayıyla.

Pankreas iltihabı akut ise, o zaman bir tedavi görmeniz, ardından her zamanki gibi yaşayıp yemek yemeniz gerekir. Ancak buna rağmen, bir hafta boyunca açlık diyetine ve yağlı, kızarmış, baharatlı, tuzlu kullanımını dışlayan bir diyete aynı miktarda oturmanız gerekecek. İyileşmenin daha hızlı geçmesi için 5 numaralı tabloya göre diyetten yaklaşık bir menü kullanmak mümkün olacaktır.

pankreatit için örnek menü

Akut pankreatit için diyet şunlardan oluşmalıdır:

 1. Kahvaltı. Mutlaka yulaf ezmesi, bisküvi bisküvi, yumurta beyazından yapılan omletten oluşmalıdır.
 2. Öğle yemeği menüsü, yağ oranı düşük, sütlü içecek olan süzme peynirden oluşabilir.
 3. Öğle yemeği sebze güveç, haşlanmış balık veya et, meyve püresinden oluşabilir veya taze meyve suyu içebilirsiniz. Meyve suyu içerseniz, içmeden hemen önce yapmak en iyisidir, böylece içindeki tüm vitamin ve mineraller korunur. Elma, muzdan meyve suyu yapılabilir. Mide için ağır olduğu için portakal suyu yapmak gerekli değildir.
 4. Akşam yemeği, balık köfte, sebze püresi, kuru meyve kompostosu (elma, armut, kayısı) içerebilir. Haşlanmış patatesleri tavukla da pişirebilirsiniz.

Kronik pankreatitte pankreas yavaş yavaş dejenere olmaya başlar. Bu durumda diyet o kadar katı olmayabilir, ancak buna uyulmalıdır. Diyet, bir kişinin çok sayıda enzim üretimini tetikleyecek her şeyi diyetten çıkarması gerekeceği gerçeğinden oluşacaktır.

Pankreas hastalığı olan bir haftalık örnek menü

Pankreasın normal çalışması için, doktorlar çoğu zaman en az 1 ay boyunca diyet önermektedir. Yetişkinlerde kronik pankreatit için diyet, tüm sağlıksız yiyecekleri diyetten tamamen çıkararak, yararlı olanlarla değiştirecektir. Böyle bir diyet iltihabı hafifletebilir ve uzun süre pankreatiti unutabilir.

Tüm hafta pişirilebilen menüler:

pankreatit için beslenme kuralları
 1. Kahvaltı. Suda pişirilmiş yulaf lapasından oluşabilir. İstenirse pişirmenin sonunda biraz süt ekleyin. Suda pirinç lapası püresi. Haşlanmış balıklı havuç püresi. Haşlanmış balıkla patates püresi de yapabilirsiniz.
 2. İkinci kahvaltı, elmalı sufle, jöle, kalsine süzme peynir, havuçlu muhallebi içerebilir.
 3. Öğle Yemeğiköfte, protein buharda pişmiş omlet, buharda pişmiş balık somunu, patates püresi ve haşlanmış tavuktan oluşabilir.
 4. Öğle vaktimenü buharda pişirilmiş omlet, sebze püresi çorbasından oluşabilir.
 5. Akşam yemeği içinhaşlanmış patatesleri balık veya tavukla, buharda omlet, buharda pişirilmiş süzme peynirli sufle pişirebilirsiniz.

Pankreatit diyetinin çok katı olmasına rağmen, çok güçlü olmayan çay, komposto, gazsız maden suyu içmeyi unutmamak çok önemlidir. Diğer şeylerin yanı sıra, pankreas iltihabı ile her gün belirli yemeklerin hazırlanmasında kullanılabilecek ekmek (200 gram) ve şeker (30 gram) yemelisiniz.

Örnek menünün küçük ama sık olması çok önemlidir. Ayrıca yediğiniz yiyecekler sıcak ve taze olmalıdır. Her hafta, her gün bir kişinin sıcak yemek yemesi çok önemlidir.

Pankreas hastalığı ve iltihaplanma için diyet ve beslenme uzmanı önerileri

Dilerseniz bir hafta pankreas pankreatitinin menüsünü az miktarda üründen bile çeşitli ve lezzetli hale getirebilirsiniz. Pankreas sorunu yaşayan kişiler menülerine şu yiyecekleri eklemelidir:

 1. Dünkü buğday ekmeği, bisküvi bisküvileri. Pişirme olarak kabul edildiği için taze ekmek yiyemezsiniz ve alevlenmeler sırasında sağlık durumunu olumsuz etkiler. Günde 200-250 gramdan fazla ekmek yiyemezsiniz.
 2. Buharda pişirilmiş, haşlanmış, pişmiş et. Tavuk veya tavşan gibi etin diyet olması çok önemlidir. Yağsız sığır eti de kullanabilirsiniz.
 3. Yağsız balık. Ayrıca kaynatılmalı veya buharda pişirilmelidir.
 4. pankreatit için beslenme özellikleri
 5. Pankreatitte süzme peynir yemek önemlidir, macun kıvamına sahip olması arzu edilir.
 6. Yüksek viskoziteye sahip olan yulaf lapası, örneğin yulaf ezmesi, irmik, karabuğday, pirinç, hepsi iltihaplanmaya yardımcı olacaktır.
 7. Sebzeleri ve meyveleri unutma. Tabii çiğ yiyemezsiniz ama haşlayabilir, pişirebilir veya haşlayabilirsiniz. Karnabahar püresi yemek çok önemlidir.
 8. İlk kurslar için en iyisi ikincil stok kullanmaktır. Suyu yapmak için kullanılan et, daha hızlı ve daha iyi sindirilmesi için en iyi şekilde doğranmış olarak tüketilir.
 9. Süzme peynir ve makarnadan oluşan bir güveç yapabilirsiniz. Buharda pişirilmelidir, bu özellikle bu organ iltihaplandığında önemlidir.
 10. Vücudun normal işleyişi için gerekli olan birçok temel maddeyi ve minerali içerdikleri için proteinli omlet yemek zorunludur. Ayrıca iltihaplanma sırasındaki proteinler hastalıkla daha hızlı baş etmeye yardımcı olur.

Yemek pişirirken, yemek hazır olduktan sonra yağ ekleyin. Gerçek şu ki, insan vücudunun yağlara ihtiyacı var, bu yüzden onları tamamen dışlamak imkansız. Günlük yiyeceğe eklenebilecek yağ miktarı 50 gramı geçmemelidir. Herhangi bir nedenle hasta bir karaciğer ve pankreas tedavisinin ve diyetinin işe yaramadığını görürseniz, tedaviyi düzeltecek ve menüden neyin çıkarılması gerektiğini size söyleyecek bir doktora danışmalısınız.