14 günlük protein diyeti: Etkili kilo kaybı için bir menü

Birkaç kilo vermek veya obeziteden kurtulmak isteyen, ancak normal yiyeceklerinden hemen vazgeçmeye hazır olmayanlar için evde kilo vermenin en etkili yolu 14 günlük protein diyetidir. Diyet, açlığın pratikte hissedilmemesi için tasarlanmıştır. Bu rejime bağlı kalarak iki hafta içinde kişi ortalama 5-8 kilogram kilo verir.

Protein diyeti nedir

Diyet programının özü, protein alımını artırmak ve yağ ve karbonhidratları en aza indirmektir. Vücudun gerekli vitaminlerle doyması, meyve ve sebzelerin bol miktarda kullanılması nedeniyle mikro elementler oluşur. Bu kilo verme yöntemi, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmeye alışkın kişiler için uygundur - egzersiz, protein diyetinin etkinliğini ve yiyeceklerin emilimini önemli ölçüde artıracaktır.

Kurallar

kilo kaybı için protein diyeti menüsü

Protein diyeti net bir menü sağlamaz ve isteğe göre ayarlanabilir, ancak yine de, alternatif ikameleri olsa bile, vücut için olağan ürünlerin herhangi bir şekilde reddedilmesi tüm vücut için bir tür stres oluşturur.

Bu nedenle, kilo vermenin sağlığa zarar vermemesi için protein diyeti belirli kurallara uyulmasını gerektirir:

 • gıda alımı günde en az 6 kez olmalıdır;
 • herhangi bir alkollü içecek tüketilmesi yasaktır;
 • yatmadan en geç 3 saat önce yemek yiyin;
 • günde en az 2 litre normal kaynamış su için.

Kontrendikasyonlar

Diyetteki bir değişiklik fark edilmez ve bazı durumlarda insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Herhangi bir diyet uygularken, sadece mevcut sağlık durumunu değil, aynı zamanda önceki hastalıkları da hesaba katmak gerekir.

14 günlük bir protein diyetine başlamadan önce, komplikasyonları önlemek için diyetisyeninize yan etkiler konusunda danışmalı ve bu gibi durumlarda kullanımının bir tehlikesi olduğunu dikkate almalısınız:

 • kalp hastalığı için;
 • karaciğer hastalıkları;
 • emzirme ve hamilelik;
 • böbrek taşları, idrar yolunun diğer hastalıkları;
 • hormonal hastalıklar.

Evde kilo vermek için protein diyeti

14 günlük bir protein diyeti kilo vermek için etkilidir çünkü hayvansal yağlar ve karbonhidratlar iki hafta boyunca diyetten tamamen çıkarılır ve doğal kaynaklı proteinler ve proteinler - et, balık ile değiştirilir.

Herkes tercihine göre değişebilir: öğle yemeği, kahvaltı ve akşam yemeğini ikiye ayırın, tavuğu dana eti ile, balığı deniz mahsulleriyle değiştirin.

Onaylı Ürünler

 1. Tavuk, sığır eti, tavşan eti gibi diyet et türlerine izin verilir ve gereklidir.
 2. Diyet çeşitleri balıklar arasından seçilmelidir: pike levrek, hake, pelengas.
 3. Küçük miktarlarda pirinç ve karabuğdaya izin verilir.
 4. Tatlıları cevizle değiştirin.
 5. İzin verilen fermente süt ürünleri arasında: az yağlı süzme peynir, süt, peynir, kefir, keçi peyniri.
 6. Her türlü yenilebilir mantar, yumurtaya izin verilir.

Yasaklı Ürünler

protein diyetinde yasak yiyecekler

Et ve balık, protein beslenme sisteminin ana bileşenleridir, ancak bu ürünlerin yağsız çeşitleri pişirilmelidir. Hiçbir durumda domuz eti veya kuzu eti uygun olmayacaktır. Çipura veya uskumruya izin verilmez. Her tür hamur işi ve tatlı hariç tutulmalıdır. Salataları ayçiçek yağı, ekşi krema, mayonez, sadece limon suyu ile dolduramazsınız.

Hiçbir koşulda şunları kullanmamalısınız:

 • konserve et veya balık;
 • yarı mamul ürünler;
 • yağlı süt ürünleri: ekşi krema, fermente pişmiş süt, yoğurtlar;
 • köpüklü su;
 • nişasta içeriği yüksek sebzeler.

14 Günlük Protein Diyet Menüsü

Bir menüyü derlerken, yemek pişirmek ve ürün seçimi için belirli öneriler vardır, ancak net kurallar ve normlar yoktur. Diyetin özü, yağları diyetten tamamen çıkarmak ve doğal proteinlerle değiştirmektir. Protein ürünleri sadece vücudunuza, sağlık durumunuza ve diyetisyen tavsiyelerine göre seçilmelidir.

 1. Kahvaltı.Tüm süre boyunca, 14 günlük protein diyeti ile kahvaltı neredeyse hiç değişmedi - fermente süt az yağlı yoğurt, süzme peynir veya küçük miktarlarda peynir. Meyveler için elma veya sebze salatası idealdir. İçecekler için şekersiz yeşil çay tavsiye edilir. Açlık hissini hafifletmek için yemeklerden on dakika önce bir bardak kaynamış su içilmesi tavsiye edilir.
 2. Öğle yemeği.Çok çeşitli proteinli yiyeceklerin hazırlanmasını içerir. Aralarından seçim yapabileceğiniz önerilen et ürünleri: haşlanmış tavuk göğsü, 100 gram ızgara dana eti, 150 gram haşlanmış tavşan. Haşlanmış veya haşlanmış balık (en fazla 150 gram) kabul edilebilir. Sıvıdan: kulak veya tavuk suyu, en fazla üç kepçe. İkincisi: iki yemek kaşığı pirinç veya karabuğday, sebze salatası ve şekersiz meyveler, meyve suyu.
 3. Akşam Yemeği.Ayrıca yüksek proteinli et veya balık yemekleri içermelidir. Tavuk olabilir - 250 gram, sığır eti - 200 gram, balık - 150 gram. Domates, salatalık, marul. Taze sebzelerin sıkılmaması için brokoli, karnabahar pişirebilirsiniz. Önerilen deniz ürünleri yemekleri: haşlanmış midye, istiridye, kalamar halkalı salata.