Hızlı kilo kaybı için karabuğday diyeti: kurallar, kontrendikasyonlar, menü

hızlı kilo kaybı için karabuğday diyeti

Kilo kaybı bağlamında karabuğday diyeti belki de en popüler olanlardan biridir. Çoğu zaman, "aşırı" versiyonu kullanılır - bu sırada karabuğday ve sudan başka hiçbir şeye izin verilmeyen zorlu bir tek diyet. Ancak, günlük diyette az yağlı kefir ve yoğurda da izin verilen karabuğday tekniğinin daha kolay bir versiyonunu bulduk. Denemek ister misin?

Karabuğday ekspres diyeti, kural olarak, 2 varyantta uygulanır - katı bir mono diyet (sınırsız miktarda yulaf lapası yiyebilirsiniz, ancak yalnızca onu ve suyu). Ayrıca karabuğdaya kefir ve yoğurt eklemenizi sağlayan bir seçenek.

Karabuğday nasıl doğru pişirilir?

Sıkı ve hızlı beslenme uzmanları, bir haftada kilo vermek için karabuğday diyetinin 5 ila 8 kg fazla kilo vermenize izin verdiğini iddia ediyor. Bu diyet oldukça katıdır, sadece bir ürünün tüketilmesine izin verildiğinde ve bizim durumumuzda karabuğdayken diğer tüm tek diyetlerden daha fazlası değildir.

Karabuğday diyetindeki en önemli şey hızlı kilo vermek için ürünü doğru şekilde hazırlamaktır. Hepsinden iyisi, kaynatmayın, üzerine kaynar su dökün ve sıkıca kapatılmış bir tencerenin altında veya bir termosun içinde bırakın. Örneğin, bir gecede karabuğdayın üzerine kaynar su dökün ve sabah yemeye hazır olacaktır. Aynı zamanda, karabuğdayın tüm faydalı özellikleri onunla kalacaktır.

Ancak karabuğday diyetinin kilo kaybı için ciddiyeti burada bitmiyor. Karabuğday kesinlikle baharat ve tuzsuz tüketilmelidir. Sadece soya sosu eklenmesine izin verilir.

Önemli ayrıntılar

Hızlı Karabuğday Diyeti (monovariant gibi) günde 4 öğün yemek için tasarlanmıştır. İkincisi yatmadan en az 4 saat önce bitmelidir. Aynı zamanda, gazsız sıradan su tüketimi de sınırlı değildir. Sıkı bir mono rejimi izlerseniz (yani, yalnızca karabuğday kullanırsanız), miktarı sınırlı değildir - olabildiğince çok yiyin.

Zor bir mono diyet beğenmiyorsanız, kilo vermek için başka bir karabuğday diyeti kullanabilirsiniz. Özü, % 1 yağ içeriğine sahip (günde 1 litreden fazla olmayan) kefir diyetine dahil edilmesinde yatmaktadır. Kilo kaybı için normal karabuğday diyeti size çok katı geliyorsa ve buna dayanabileceğinizden emin değilseniz, böyle bir diyete başvurabilirsiniz. Bu durumda, günlük rasyon miktarı zaten sınırlıdır: günde yaklaşık 200-250 g karabuğday (kuru tahıllar anlamına gelir) ve 1 litreden fazla az yağlı kefir. Ayrıca günlük beslenmeye şekersiz ve katkısız 100 gr "canlı" doğal yoğurt eklenebilir.

Bir çıkış yolu var

Kilo kaybı için karabuğday diyetinin her iki versiyonu da bir haftadan uzun süremez. Diyetten doğru bir şekilde çıkmak çok önemlidir - bittikten sonra, sağlıklı ve düşük kalorili bir diyetin ilkelerine mümkün olduğunca uzun süre uymaya çalışın. Yani yağlı, tatlı yiyecekler, fast food, unlu mamuller ve hazır yiyecekleri diyetten hariç tutun. Aksi takdirde, "yoyo" denen etkinin ne kadar çabuk işe yaradığını kendi deneyimlerinizden öğreneceksiniz - en katı ve etkili diyetten sonra, sosis, hamburger ve ekler üzerine atıldıktan sonra bile, bir ay sonra tüm kayıp kiloları yine yerlerinde hissediyoruz.

Sağlık Bakanlığı uyarıyor . . .

Karabuğday diyetinin katı kontrendikasyonları vardır. Gastrointestinal sistem problemleri olanların yanı sıra ağır fiziksel aktivite yapanlara tavsiye edilmez. Bu kilo verme yöntemi, hamile ve emziren kadınlar, ergenler ve çocuklar için herhangi bir kronik hastalığı olan kişiler için kesinlikle kontrendikedir.

Hafif karabuğday diyeti için örnek menü

İlk 4 gün:

  • kahvaltı: 50 gram karabuğday, 1 bardak az yağlı kefir;
  • ikinci kahvaltı: 1 bardak kefir;
  • öğle yemeği: 50 gr karabuğday ve 100 gr az yağlı yoğurt;
  • Akşam Yemeği: 50 gram karabuğday ve 1 bardak kefir.

5. ve 6. gün:

  • kahvaltı: 50 gram karabuğday ve 1 bardak şekersiz yeşil çay;
  • ikinci kahvaltı: 100 gr yoğurt;
  • öğle yemeği: 90 gr karabuğday ve 1 bardak kefir;
  • akşam yemeği: 50 gr karabuğday ve 1 bardak kefirli>

7. gün- bütün gün 200 gr karabuğday ve 1 litre kefir dağıtın.

Diyet boyunca günde 1, 5 litre (gazsız) su içmeniz gerekir. Açlık hissi çok güçlenirse 1 elma yiyebilir veya 1 çay kaşığı ilavesiyle bir bardak su içebilirsiniz. bal ve limon suyu.